Spotkanie z Dyrekcją SBS

W dniu 19 września 2024 r. o godz. 10.30 przedstawiciele Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” spotkali się na roboczym spotkaniu z Dyrektorem Operacyjnym i Dyrektorem HR Zakładu Pasów Bezpieczeństwa w ZF Passive Safety Systems Poland Sp. z o.o. Oddział Częstochowa.
Tematem spotkania było przekazanie Pracodawcy uzyskiwanych przez stronę związkową od pracowników informacji dotyczących obecnej organizacji pracy w zakładzie oraz ponowne przedstawienie Pracodawcy niezadowolenia ze strony pracowników Zakładu Produkcji Pasów Bezpieczeństwa z wysokości naliczonej miesięcznej premii produkcyjnej.
Członkowie Komisji Zakładowej NSZZ „Solidarność” zwrócili się do Dyrektora Operacyjnego z wnioskiem o podjęcie konkretnych działań, które pozwolą na osiąganie przez pracowników wyższych wysokości premii produkcyjnej, ponieważ już od dłuższego czasu mimo kilkakrotnych rozmów z NSZZ „Solidarność”, nic się nie zmieniło i pracownicy nie widzą poprawy w osiąganiu większej wysokości premii produkcyjnej, która ich zdaniem jest dla nich motywacją do lepszej, wydajniejszej pracy i do większego zaangażowania w celu wykonywania zakładanych celów produkcyjnych.Zdaniem NSZZ „Solidarność” tak niska naliczona wysokość miesięcznej premii produkcyjnej i tak niska wydajność może mieć związek z coraz większą liczbą pracowników APT, którzy obecnie stanowią ponad 37% załogi. Zdaniem NSZZ „Solidarność” jest to nie do przyjęcia, taki stan zatrudnienia pracowników APT nigdy nie pozwoli na osiąganie większej wydajności. Takie zarządzanie zasobami ludzkimi na liniach produkcyjnych przekłada się na wykonywanie produkcji mniejszej od zakładanej, skutkuje mniejszą wydajnością oraz nieodpowiednią jakością, w efekcie naliczana jest mniejsza wysokość miesięcznej premii produkcyjnej dla całej załogi. NSZZ „Solidarność” zwróciła się do Dyrektora Operacyjnego z wnioskiem o niezwłoczne podjęcie odpowiednich działań w tym zakresie, ponieważ w dalszym ciągu pracownicy nie widzą żadnych pozytywnych działań, by wzrosła wydajność i jakość produkowanych wyrobów na liniach produkcyjnych.
Zdaniem Dyrekcji niewątpliwie widoczny jest problem dotyczący jakości produkcji, produktywności oraz braku subordynacji i efektywności pracy przez pracowników. Te właśnie wskaźniki wpływają na wysokość premii, uwagi i zastrzeżenia ze strony pracowników przedstawione stronie związkowej nie do końca są prawdziwe. Dyrekcja konsekwentnie na bieżąco podejmuje różne działania zmierzające do poprawy wydajności na liniach produkcyjnych oraz jakości produkowanych wyrobów, jak i zmniejszenia wskaźnika scrap. Jakość produkcji zależna jest w dużej mierze od samych pracowników, którzy obecnie nie przestrzegają dyscypliny pracy i dotyczy to wszystkich pracowników, zarówno etatowych jak i APT. Dyrektor Operacyjny podkreślił przede wszystkim wcześniejsze odchodzenie ze stanowisk pracy, mniejsze zaangażowanie długoletnich, wykwalifikowanych pracowników, którzy nie chcą przechodzić na stanowiska kontrolne. Prowadzone przez Pracodawcę statystyki nie potwierdzają zmniejszenia wydajności produkcji i jakości związanej z zatrudnianiem pracowników tymczasowych. Dzięki pracownikom tymczasowym Pracodawca ma możliwość rotowania w zależności od skali zapotrzebowania produkcji ze strony klientów. Ponadto obecny rynek pracy nie pozwala na możliwość zatrudniania tylko wybranych osób, Pracodawca w obecnej chwili musi korzystać z osób, które są dostępne na rynku pracy i wyrażają chęć podjęcia pracy. Bez tych osób zakład nie miałby możliwości wyprodukowania zakładanej produkcji.
Na 2025 r. planowana jest produkcja o 5% mniejsza w porównaniu do bieżącego roku. Ponadto planowana jest automatyzacja na niektórych liniach produkcyjnych. W związku z tymi założeniami prawdopodobnie będzie o około 150 etatów mniej. W systemie 4-zmianowym pracują tylko wybrani wykwalifikowani pracownicy etatowi ZF. Pracodawca uważa system 4-zmianowy za uciążliwy, lecz z konieczności niektóre linie na pewien okres muszą w tym systemie pracować, by sprostać bieżącym zamówieniom ze strony klienta. Ze względu na brak odpowiednich dodatków za pracę w tym systemie nie pracują pracownicy APT oraz nie pracują pracownicy outsourcingu, ponieważ nie mogą w takim systemie jej wykonywać.
Dyrektor Operacyjny przedstawił przedstawicielom NSZZ „Solidarność” kilka wariantów rozwiązań, które już wkrótce zostaną wprowadzone na liniach produkcyjnych w zakładzie, o czym pracownicy są na bieżąco informowani. Wprowadzenie tych działań zdaniem Dyrektora Operacyjnego powinno przynieść konkretne rezultaty, które wpłyną także na większą wysokość miesięcznej premii produkcyjnej. Na zakończenie Dyrekcja poinformowała NSZZ „Solidarność” o wprowadzeniu dla pracowników protokołów kontroli, w których to pracownicy mogą informować swoich przełożonych o niewłaściwych zachowaniach pracowników na liniach produkcyjnych oraz nieprzestrzeganiu przepisów BHP.

Bookmark the permalink.

Comments are closed.